Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Ekim 2019

Ziynet Sali

Ziynet Sali

Ziynet Sali Kimdir?
Ziynet Sali 29 Nisan 1975 Girne (Kıbrıs) doğumludur. Seslendirdiği şarkılarla ünlenen Kıbrıs Türkü müzisyendir. Türkçe şarkıların yanısıra seslendirdiği Yunanca şarkılarıyla da dikkat çekmiştir. Kısa sürede ün kazanan sanatçı geniş bir kitleye sahip olmuştur.

Ziynet Sali Müzik Kariyeri
1994 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı bölümünü kazanarak İstanbul’a gelmiş ve 1999 yılında konservatuvardan dördüncülükle mezun olmuştur. Konservatuvar yıllarında birçok müzikhol ve eğlence yerlerinde sahne almış, bu sıralarda bir arkadaşı aracılığı ile zamanın popüler müzik yapım şirketi Dost Müzik’te çalışmalarda bulunmuştur. İsmini bir Yunanca şarkıdan alan “BA-BA” albümü müzik sektöründeki ilk denemesi olmuştur. Sonraki üç yılda iyi bir Yunanca repertuvara sahip olmuştur. Bu arada Yunancasını da geliştirmiştir.

Bir süre sahne çalışmalarına ağırlık verdikten sonra iki dilde “Amman Kuzum” albümünü piyasaya çıkarmıştır. Ayrıca “Zordur Oğlum” isimli şarkısı ile “Eurodance 2007” isimli yarışmada Avrupa birincisi olmuştur. (Bu albüm piyasaya çıktıktan 15 ay sonra Chiculata şarkısı ilave edilerek yenilenmiş ve “Amman Kuzum+1 Chiculata” olarak düzenlenmiştir.) 2006 yılı Mayıs ayında üçüncü albümü “Mor Yıllar” piyasaya sürülmüştür ve bu albümle grafiğini yükseltmiştir.

Ziynet Sali Albümleri
Ba-Ba (2001)
Amman Kuzum (2004)
Mor Yıllar (2006)
Herkes Evine (2008)
Sonsuz Ol (2012)
Bugün Adım Leyla (2014)
No 6 (2015)

Sanatçıya Ait Eserler