Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Mayıs 2019

Zakkum

Zakkum

Zakkum “müzik grubu”, 1999 yılında Raindog adıyla Ankara’da kurulmuş Türk alternatif rock grubudur. Grup Raindog adıyla bine yakın sayıda sahne performansı gerçekleştirmiştir. Albüm çalışmaları esnasında da Türkçe bir isme geçiş yaparak “Zakkum” adını kullanmaya başlamıştır.

Kuruluşu Aşaması

Grubun kuruluşu 1998 yıllarına dayanmaktadır. Cem Senyücel, Yusuf Demirkol ve Eren Parlakgümüş müzik hayatlarına ayrı ayrı devam ettikleri günlerde onları bir grup kurma düşüncesi bir araya getirir. Çok geçmeden grubun bugünkü temelleri atılmıştır. İlk olarak Sinema Bar’da sahne almaya başlamışlardır. Sahne perfomansları ile beraber grub üyeleri tıpkı çıktıkları birçok mekân gibi sürekli bir değişim içerisine girmişlerdir. Daha sonra Emre Yılmaztürk 2003 senesinde bu isimlere ek olarak şu anki kadroya dahil olmuştur.

Glam, Brit-Pop Rock tarzında kurulmuştur. 2004 yılına gelindiğinde Placebo, Radiohead, Morrissey, The Smiths, The Cure, Smashing Pumpkins, Suede gibi gruplardan yaptıkları cover parçaların yanına kendi eserlerini de seslendirmeye başlamışlardır. Vokalde Yusuf Demirkol, elektro gitarda Eren Parlakgümüş, bas gitarda Emre Yılmaztürk ve davulda Cem Senyücel dörtlüsüyle 2005 yılına albüm hazırlığıyla giren grubun hedefi en geç 2006 başında albümü piyasaya sürmek olmuştu. Grup için 2005 yılındaki diğer bir önemli olay ise, İstanbul – Kadıköy’de de programlarını başlatmış olmalarıdır. Ankara ve İstanbul arasında mekik dokuyan grup 2006 başında hedeflediği albümü önce Ekim ayına, daha sonra da 2007 başına ertelemiştir. Ocak 2007’de de ilk albümleri Zehr-i Zakkum piyasaya çıkmıştır.

Stüdyo Albümleri

Zehr-i Zakkum (2007)
Ben Böyle Değildim (2011) (2012)
Hergün Sonbahar (2013)
Bir Gece Yarası (2016)

Sanatçıya Ait Eserler