Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2019

Reyhan Karaca

Reyhan Karaca

Reyhan Karaca Kimdir?
Reyhan Karaca 8 Kasım 1970 İstanbul doğumludur. Müzik hayatına İstanbul Çocuk Korosu’nda müzik eğitimi alarak başladı. Harbiye İlkokulu’nda okuduktan sonra müziğe olan yeteneği keşfedilen sanatçı İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı sınavlarını kazanıp Çalgı Eğitim Bölümü’nde eğitimine devam ederek orta, lise ve üniversite eğitiminin tamamını İstanbul Teknik Üniversitesi’nde aldı.

Reyhan Karaca Müzik Kariyeri
Türk pop müziğin buğulu sesi olarak bilinen sanatçının profesyonel müzik çalışmaları 1987 yılında başladı. Birçok ünlü isime vokal ve enstrüman ile eşlik etti. 1988 yılında Melih Kibar ile Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye elemelerinde solistlik yaptı. 1990 yılında çalışmaya başladığı Zerrin Özer‘e vokal ve enstrümanla yedi sene boyunca eşlik etti.

1991 yılında İzel ve Can Uğurluer ile birlikte düet yaptığı, sözleri Aysel Gürel, müziği Şevket Uğurluer’e ait “İki Dakika” adlı şarkıyla Türkiye’yi, İtalya’da yapılan Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil ettiler ve 44 puanla 12. oldular.
1995 senesinde Star Tv’de yayınlanan başrollerini Aydan Şener ve Tolga Savacı’nın paylaştığı yüksek reytingli Gölge Çiçeği isimli dizinin müziğini seslendirmesiyle büyük bir çıkış yakaladı. Sözleri Aysel Gürel’e, müziği ise Volkan Gücer’e ait olan dizi ile aynı ismi taşıyan şarkı büyük ilgi ve beğeni topladı. Reyhan Karaca, isimini duyurmaya başlamasıyla beraber yoğun bir şekilde albüm hazırlıklarına devam etti.

20 Mayıs 1997 tarihinde Sevdik Sevdalandık adlı 2. stüdyo albümünü piyasaya süren Reyhan Karaca, albüme ismini de veren çalışmasıyla yurt içi ve yurt dışından tam not alarak radyo ve TV lerde haftalarca 1 numarada kaldı. Şarkının klibi Avrupa MTV’den ödül aldı. Karaca, Sevdik Sevdalandık albümüyle Kral TV Video Müzik Ödülleri En iyi çıkış yapan kadın sanatçı kategorisinde ödül kazandı. Ayrıca sanatçı bu albümüyle senenin en çok satan albümlerinden birine de imza atmış oldu.

Reyhan Karaca Albümleri
Başlangıç (1993)
Sevdik Sevdalandık (1997)
Yaman Olacak (2000)
Mesela (2003)
İmza (2007)

Tekliler
Sevmeyi Bilmeyen Adam (2009)
Yeniden (2010)
Yaz (2012)
Hep Mi Dertliyiz (2014)
Sobe (2015)
Şans (2015)
Kelebek (2016)

Sanatçıya Ait Eserler