Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2019

Nazan Öncel

Nazan Öncel

Nazan Öncel 6 Şubat 1956; Karşıyaka doğumlu Türk şarkıcı, söz yazarı ve besteci bir bestecidir. “Sokak Kızı” lakabıyla da anılan sanatçı, ilk kırk beşliği “Sana Kul Köle Olmuştum”‘u 1978 yılında yayınlamıştır. 1981 yılında LP formatında yayınladığı ilk albümü tutmayınca, TRT için demolar yapmayı bırakmıştır.
Sadece sahne performanslarıyla mesleğine devam etmiştir. 10 yıl sonra, 27 Aralık 1991’de yayınladığı “Bir Hadise Var” albümünün satış başarısıyla sağlam, kalıcı ve büyük bir başlangıç yapmıştır.

Öğretmen bir anne ve memur bir babanın ikinci çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Nazan Öncel’in doğduğu gün anne ve babasının ikinci evlilik yıldönümüne denk gelmiştir. Büyük bir başarı ile notayı daha altı yaşındayken annesinden öğrenmiştir. Baş rol aldığı ilk ve tek sinema filmi olan “Acı Tesadüf” 1961’de çekilmiştir.

Gençlik Yılları

Gitar ve Mandolin çalmayı erken yaşlarda öğrendi, alaylı olan sanatçı 1975’te İzmir Radyosu’nun düzenlediği yarışmada birinci olan Öncel, ilk 45’liğini 22 yaşındayken 1978’de çıkardı. “Sana kul köle olmuştum”(Söz Erdener Koyutürk, Müzik Özdener Koyutürk düzenleme ve orkestra Necdet Koyutürk) ve “Kader bu çekeceksin”(Söz ve Müzik: Erdener Koyutürk, düzenleme ve orkestra Necdet Koyutürk) adlı iki parçadan oluşuyordu. O sıralarda müzik dünyasında yeni bir İzmirli olarak lanse edilen genç Nazan Öncel, 1980’de Hırçın Kız ve 1981’de Neden adlı 2 özgün bestesiyle Eurovision Şarkı Yarışması elemelerine katıldı ve ilk 15’e girme başarısını gösterdi. 1981 yılında kendi parçalarının yanında bilinen arabesk ve alaturka eserleri de yorumladığı ilk uzunçaları Yağmur Duası`nı Tempo Plak`tan yayımladı. Bu plakta babası Muzaffer Kazan’ın iki şiirini besteledi, sözleri ve bestesi kendisine ait olan toplam altı şarkıya imzasını atarak ilk defa besteciliğini bu plakta göstermeye başladı. Başarının ayak sesleri adım adım geliyordu. Televizyonlarda daha sık görünmeye, İzmir ve Ege’nin pek çok şehrinde Radyo sanatçılarıyla birlikte şehir şehir, çeşitli yerlerde program yapmaya başladı. Dönemin en gözde mekanı olan İzmir Efes Oteli’nin gazinosunda uzun yıllar en büyük starların kadrosunda program yaptı. İzmir`de yaşamasından dolayı sık sık İstanbul`a seyahat ediyordu. 1983 yılında Bursa Çelik Palas’ta da yine uzun süre program yapmıştır.

Olgunluk Yılları

1986 yılında İstanbul’a yerleşmiştir. Sanatçı bir taraftan özel bir şirkette muhasebeci olarak çalışıyor bir taraftan da bir kere daha şansımı denemeliyim diyerek beste yapıyordu. Bir yandan da Timur Selçuk dersanesinde Gitar derslerine devam ediyordu. 1989 yılına kadar yeni bir albüm için repertuvarının tamamını kendi bestelerinden oluşan tam on şarkı yazarak o günlerde müziğe henüz yeni başlamış olan İskender Paydaş’la Melih Kibar’ın stüdyosunda iki yıl süren stüdyo çalışması yaparak 27 Aralık 1991’de Bir Hadise Var’ı müzik dünyasına çıkardı. Albümdeki tüm şarkıların söz ve müziği Nazan Öncel tarafından bestelenmiştir. Bu albüm bu sefer Nazan Öncel’e ilk büyük başarısını getirdi. O günlerde henüz yirmi bir yaşında olan İskender Paydaş’a bütün albümü gözü kapalı teslim etmişti. Genç müzisyen de ilk defa bütün bir albüm sorumluluğunu almıştır. Albümden çıkan Aynı Nakarat ve Gitme Kal Bu Şehirde, Aşık Değilim Olabilirim, Nokta Nokta ve Ağla Erkeğim, Bir Hadise Var gibi parçaları çok sevilerek Nazan Öncel’e hak ettiği noktaya getiren eserler oldu.

Daha sonraki yıllarda bir çok şarkı ve albümle müzik kariyerine yenilerini eklemiştir. Halen yeni parçalarıyla hayranlarının beğenisini toplamaktadır.
Yeni albümü Sakin Ol Şampiyon da adından oldukça söz ettirmektedir.

Sanatçıya Ait Eserler