Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Kasım 2019

Murat Boz

Murat Boz

Murat Boz

7 Mart 1980 yılında doğan Murat Boz söz yazarı, oyuncu ve şarkıcıdır. İlk okul ve orta okulu Karadeniz Ereğli ilçesinde okuyan şarkıcı Anadolu Güzel Sanatlar Lisesini kazanınca İstanbul’a yerleşmiştir. Okulu başarıyla bitiren Murat Boz İstanbul Bilgi Üniversitesi  ( caz ve vokal ) okuduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesinde konservatuara başlamıştır.

 

2000 yılında vokalist olarak para kazanmaya başlayan Murat Boz ilk olarak Emel Müftüoğlu ile çalışmış ardından Hande Yener, Tarkan, Nazan Öncel, Nil Karaibrahimgil, Nilüfer, Burcu Güneş ve Grup Hepsi gibi iyi sanatçılar ile devam etmiştir. En uzun dönemini Tarkan ile geçiren Boz, Nil Karaibrahimgil’in ‘Bronzlaşmak’ şarkısında oynayarak kendini göstermiştir.

 

Murat Boz’un Kariyeri

Nil Karaibrahimgil tarafından bestelenip yazılan ‘Aşkı Bulamam Ben’ single şarkısı ile ekranlarda çıkışı yakalamıştır. Ardından 2007 yılında stüdyo albümünü tamamlayan sanatçı Maximum albüm adıyla piyasalarda yerini aldı. Albümden Püf ve Maximum şarkılarına klip çekilerek listelerde ilk 3’ün içine girmeyi başardı. Bu sayede 2007 yılında en iyi çıkış yapan erkek şarkıcı ödülüne ve Altın kelebek ödüllerine layık görüldü.

 

 1. 2007 yılında Soner Sarıkabadayı tarafından bestelenen Uçurum şarkısı ile ilk EP’sini çıkardı ve listelerde yine adını ilk sıralara getirdi.
 2. 2009 yılında Şans albümünü çıkaran sanatçı İstanbul Eğlencesi şarkısını Ersay Üner ile Sallana Sallana ve İki Medeni İnsan şarkılarında Soner Sarıkabadayı ile düet yaptı. bu albümünde Uçurum, Özledim, İki Medeni İnsan, Sallana – Sallana, Gümbür – Gümbür ve Buralardan Giderim şarkılarına klip çekti.
 3. 2010 yılında tekrar single çıkarak Murat Boz Hayat Sana Güzel şarkısına klip çekerek aynı şarkının remixini hazırladı ve şarkı Kral Tv Müzik ödüllerinde en iyi remix şarkı adayları arasındaydı.
 4.  2011 yılında Aşklarım Büyük Benden adlı albümünü satışa sundu. Bu albüm ile tekrar çıkış yakalayan yakışıklı müzisyen Aşklarım Büyük Benden, Kalamam Arkadaş, Soyadımsın, Bulmaca, Geri Dönüş Olsa ve Hayat Öpücüğü şarkılarına klip çekti. Listelerde 1 numara olan Murat Boz Kelebek ödülünü ve en iyi erkek sanatçı ödülünü kazandı.
 5. 2012 yılında ilk remix albümü Dance Mix’i çıkaran Murat Boz eski şarkılarının da remixlerini yaparak Türkiye Müzik Ödülleri yarışmasında ödül aldı.
 6. 2014 yılında Hadi İnşallah adlı sinema filminde baş rol oynayan sanatçı oyunculuk kariyerinde de ne kadar başarılı olabileceğini herkese gösterdi.
 7. 2016 yılında şimdiki sevgilisi Aslı Enver ve Burak Özçivit ile Kardeşim Benim adlı sinema filminde baş rolde oynadı.
 8. 2016 yılının 4’üncü ayında Janti albümünü çıkaran sanatçı uzun bir aradan sonra sahnelere tekrar geri döndü. Albümünde adını aldığı Janti şarkısına klip çekerek tekrar 1 numaralara yükselmiştir. 12 şarkıdan oluşan albüm 2016 yılına damgasını vuracak.

 

Murat Boz Albümleri ve Oynadığı Filmler

 1. 2007 ‘Uçurum’ ilk EP –
 2. 2009 ‘Şans
 3. 2010 ‘Hayat Sana Güzel’
 4. 2011 ‘Aşklarım Büyük Benden’
 5. 2012 ‘Dance Mix’
 6. 2014 ‘Hadi İnşallah’ Sinema
 7. 2016 ‘Kardeşim Benim’ Sinema
 8. 2016 ‘Janti’

Sanatçıya Ait Eserler

instagram web viewer instagram profile