Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Eylül 2019

Mabel Matiz

Mabel Matiz

Mabel Matiz asıl adı Fatih Karaca olan sanatçı 31 Ağustos 1985 yılında Mersin’de dünyaya gelmiştir. Diş hekimliği okuyan sanatçı besteci ve söz yazarıdır.

Müzik hayatına küçüklükten başlayan Mabel Matiz asıl öğrenimini üniversite yıllarında gitar ve şan dersleri alarak ilerletmiştir. İlk şarkıları MySpace sayfasından yayınlayan şarkıcı burada Engin Akıncı’nın dikkatini çekmiş ve ilk albüm hazırlıklarına Alper Erinç ve Alper Gemici dahilinde başlamıştır. Mabel Matiz adıyla aynı ismi taşıyan Mabel Matiz albümünü 2011 yılında çıkarmış ve albümünden 5 şarkıya klip çekmiştir.

 

Mabel Matiz ikinci albümünde Can Güngör, Yıldız Tilbe, Cihan Mürtezaoğlu ve Mete Özgencil katkıları ile Yaşım Çocuk albümünü 2013 yılında piyasaya çıkarmıştır. Albümündeki Zor Değil, Yaşım Çocuk, Alaimisema ve Aşk Yok Olmaktır şarkıları sayesinde çok sevilmiş ve Milliyet Sanat Dergisi tarafından Yılın Albümü ödülüne layık görülmüştür.

Mabel Matiz Sultan Süleyman şarkısını cover olarak yayımlamış ve tüm zamanların en iyi coverı olmaya hak kazanmıştır.

Mabel Matiz; Burcu Tatlıses, Ceyl’an Ertem, Teoman, Ayşegül Aldinç, Özge Fışkın ve Göksel’in albümlerine söz yazarı ve besteler yaparak katkı sağlamıştır.

2015 yılının Şubat ayında Gök Nerede isimli 3.albümünü çıkarmıştır. DMC etiketi ile yayınladığı albümünde Ahu, Gel, Sarışın ve Bir Hadise Var adlı şarkılarına klip çekmiştir.

 

Mabel Matiz Albümleri

2011 – Mabel Matiz

2013 – Yaşım Çocuk

2015 – Gök Nerede

 

Sanatçıya Ait Eserler