Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2019

Hasan Yılmaz

Hasan Yılmaz

Kimdir Hasan Yılmaz
Aslında Kastamonulu olan sanatçı “Ankara Havası”yla yakalamış başarıyı. Ankaralı Turgut, Ankaralı Namık babacan fenomenlerin çizgisinde görüyor kendini.
16 yaşında Kastamonu’dan İstanbul’a göç ettiğinde BMC marka kamyonu ile nakliye yaparken başlamış serüveni. “Nakliyatçılık yapıyordum ama hep şarkı söylüyordum. İçimde deli bir volkan kaynıyordu” diyor.
10 yıl kamyonlarda direksiyon salladıktan sonra, yaptığı bir kaza işinden soğutmuş Hasan Yılmazı. “Çıktığım vitesle iniyordum, karşı şeritte bir araç biraz yalpalayarak yol alıyordu. Sarhoş herhalde diye düşündüm. Ben daha bunları düşünürken, adam karşı şeritten gelip kamyonun altına girdi ve öldü. Ben de o günden sonra kamyonculuktan soğudum.” Artık direksiyon başına geçmiyor. Kamyonlarında ailenin diğer erkekleri çalışıyor.

Kaderi Tarabya’daki bir Karadenizliler gecesinde yaptığı perfomansla değişmiş. Bir ara mikrofon kendine uzatılınca şarkı söylemiş ve bir Unkapanı yapımcısı Türk filmlerindeki gibi kartını uzatıp, “Bana bir uğra” demiş.
“Unkapanı karşısı, plakçılar çarşısı, keriz şöhret oluyor, başlıyor macerası, demedim hiç. Unkapanı’ndaki afişlere bakar, oralarda kendimi hayal ederdim. Bu şarkıcılar kadar afişim asılacak mı acaba, diye iç geçirirdim.”

ATEŞİNLE YAK DEDİM KİBRİT BİLE ÇAKMADI

1998’de ilk kasedi “Acımasız Yıllar” Kastamonulu Hasan adıyla çıkmış. Kaset tutunca ikinci albüm, “Davacıyım hakim bey, bu kız kalbimi çaldı” ile Unkapanı’nda adını duyurmaya başlamış. Üçüncü kasedinin adı “Döktür Muazzez.” Sözleri ise evlere şenlik: “Bacacılar yüksek yapar bacayı, şimdiki kızlar asfaltta bulur kocayı.”
Kendi camiasında yavaş yavaş tanınması tevazuundan bir şey kaybettirmemiş. “Pavyonda gazinoda çalışıyor diye kimseye hava atmamış. Bu sebepten olsa gerek her geçen gün popülerliğini arttırmaya devam etmiş.

Sanatçıya Ait Eserler