Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Ekim 2019

Ferman Akgül

Ferman Akgül

Manga’nın solisti Ferman Akgül 1979 25 Aralık’ta Ankara’da doğmuştur. Hem yazar, hem besteci hem de müzisyendir. 10 yaşında piyano çalmaya başlayan Ferman Akgül lise yıllarında da klasik gitar çalmaya başlamıştır.

Gazi Üniversitesinde 1998 yılında üniversite arkadaşları ile grup çalışmalarına başladı ve ilk Virgin Pulp adlı gruba katılarak solistliğe ilk adımını attı.

Ardından 70’lik adlı grupla birlikte uzun yıllar müzik çalışması yaptı, ardından Cem Bahtiyar’ın gitaristi olduğu Seven grubuna geçti.

Uzun bir zaman müziğe ara veren Ferman Akgül Manga grubunun şuan davulcusu olan Özgür’den solist olması için davet almıştır. 2001 yılında daha ismi olmadan çalışmalara başlamışlardır.

 

2004 yılında Manga isimli albümlerini çıkaran Manga grubu Türk Rock tarihinde çok sevilmiş ve Altın Plak dahil olmak üzere birçok ödüle layık görülmüşlerdir. 2005 – 2009 yılları arasında Avrupa ve Türkiye’de turnelere çıkmış Bir Kadın çizeceksin şarkıları ile Fifa06 soundtrack’ ta kullanılmıştır.

Nisan 2009 yılında çıkardıkları Şehr-i Hüzün albümlerinde bağlama, ney, tambur, piyano, bendir ve darbuka gibi farklı enstrümanlar kullanmışlardır. Aynı yıl MTV Avrupa Müzik ödüllerinde En İyi Sanatçı Ödülünü kazanmışlardır. 2010 yılında Eurovision yarışmasına We Cold Be The Same adlı şarkı ile ikiciliği ülkemize kazandırmışlardır.

2012 yılında e-akustik albümünü, 2014 yılında da Işıkları Söndürseler Bile albümlerini piyasaya sürmüştür.

Manga grubunun solisti Ferman Akgül sinema ve yönetmenlik ile de yakından ilgilidir. Sagopa Kajmer ve Delta’nın birlikte düet yaptıkları Monotonluk Maratonu adlı single parçasını çıkarmıştır.

Ferman Akgül ilk single çalışmasını 2014 yılında Sıra Bizde şarkısı ile çıkardı. Vatan gazetesinde hala devam eden Akortsuz Düşünceler köşe yazarlığını yapmaktadır.

Ferman Akgül 2016 yılının Şubat ayında İstemem Söz Sevmeni albümünü kendi kurduğu 06 Records şirketi ile piyasaya çıkarmıştır. Pascal Nouma ile ikinci solo single parçası olan Dırdır’ı söylemiş ve çok sevilmiştir. Manga grubunun hala solistidir ve çalışmalarına devam etmektedir.

 

Sanatçıya Ait Eserler