Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Eylül 2019

Ersay Üner

Ersay Üner

ERSAY ÜNER KİMDİR

Ersan Üner 1978 Konya Seydişehirlidir.
Söz yazarı ve besteci kimliğiyle adından sıkça söz ettirmeye başlayan ersay muhteşem şarkıların sahibidir.
Şimdiye kadar Demet Akalın’a 20 şarkı veren Üner’in, müzik piyasasındaki pek çok şarkıcıda 100’e yakın söz ve bestesi var. Sibel Can, Ebru Gündeş, Kutsi, Seda Sayan ve Nalan bu isimlerden bazılarıdır.
Ersay Üner, Konya doğumlu. Annesi ev kadını, babası devlet memuru ve müzisyendir.
Üner, müzisyenlik yeteneğini babasından aldığını düşünüyor. Müzik yapmayı, ailesi istememesine rağmen küçük yaşlarında kafasına koydu. İlk deneyimlerini düğün salonları ve okulların gençlik şölenlerinde şarkı söyleyip klavye çalarak yaşadı.
Lise eğitimi için İstanbul’a geldi. Otogardan iner inmez ilk iş Taksim Tünel’deki müzik mağazalarının yolunu tuttu. Bu dükkanlardan birinde satış elemanı olarak çalışmaya başladı. İşi sayesinde zamanla müzik camiasından insanlarla tanıştı, gece kulüplerinde çalıştı.
İlk şarkısı Masal’ı askerde nöbet tutarken yazdı: “Orada insan geçmişini düşünmeye vakit buluyor. Bazıları duygularını şiire, bazıları yazıya döküyor, ben de şarkı sözü yazdım.” Zaman içinde bas gitar, çello, vurmalı çalgılar, ney gibi pek çok müzik aleti çalmayı öğrendi. Askerlik sonrası çeşitli mekanlarda çalışmaya devam etti.

HAYATINI DEĞİŞTİREN İLK CESUR ADIMI ATTI

Hayatının dönüm noktası olacak iş teklifini arkadaşından gelen bir telefonla aldı. Demet Akalın, sahne çalışması için ikinci bir keyboard’cu arıyordu. Hemen kabul etti. Çalışmaya başladığı ilk gece Akalın, sahnede yeni bir albüm üzerinde çalıştığını ve yeni şarkılar aradığını söyledi. Üner program sonrası cesaretini toplayarak kulise gitti ve “Sizin albümünüzü ben yapacağım” dedi. Akalın şaşırdı ama şarkıları dinlemeyi kabul etti.
Üner bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek için 10 gün eve kapandı, söz ve besteleriyle sekiz şarkı yaptı: “Bütün yaşanmışlıklarımı kağıda döktüm. 10 gün kısa bir süre gibi gözükebilir ama bir şarkının dört dakika sürdüğünü düşünürsek, yaptığım şarkılar için 15 sene artı dört dakika diyorum.”

ALBÜMLERİ

Yürüdüm 2015

Sanatçıya Ait Eserler