Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Ekim 2019

Ahmet Kaya

Ahmet Kaya

Ahmet kaya kimdir?
Ahmet Kaya 28 Ekim 1957 Malatya doğumludur. Türkiye’nin unutamadığı sanatçılardan bir tanesidir. 16 kasım 2000 yılında vefat eden büyük sanatçı öldükten sonra ardından bir sürü soru işareti bırakarak ayrılmıştır. Türkiye’de 1980’ler ve 1990’larda çıkardığı albümler ve verdiği konserlerle tanınmış, anne tarafından Türk, baba tarafından Kürt kökenli Türk Halk Müziği ve Özgün Müzik sanatçısı şarkıcı ve besteci.

Ahmet kayanın Hayatı
Ahmet Kaya 1957 yılında Adıyaman’dan Malatya’ya göç etmiş olan bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğdu. Babası Sümerbank mensucat fabrikasında çalışan bir işçiydi. İlkokulu Malatya’da okudu. Müzikle altı yaşında babasının hediye ettiği bağlama ile tanıştı. Okuldan geri kalan zamanlarında plak ve kaset satan bir dükkânda çalışmaya başladı. Ailesinin geçim sıkıntısı çekmesi nedeniyle 1972’de İstanbul Kocamustafapaşa’ya göç ettiler ve okulu bırakmak zorunda kaldı. İşportacılık ve çeşitli işyerlerinde çıraklık yaptı. Bu dönemde küçük bir yerleşim yerinden büyük bir şehre taşınmanın ve alışmanın sıkıntılarını çok derin bir şekilde yaşadı.

Ahmet Kaya Şarkı Sözleri

Valığıyla bizlere en güzel şarkıları kazandıran güzel sesli adam, Ahmet Kaya.. Sözleri, şarkıları, konserleri.. Canımız sıkıldığında koştuğumuz ilk adamlardan biri O. Sözleri ile mest olup, şarkıları ile çoşup, konserlerinde doyumsuz heyecanlar yaşadığımız bu adam hasretle sevgili. Kendi özlemlerini sığdırdığı her sözde, her şarkıda eminiz ki sizde bir parçanızı buluyorsunuzdur. Hasret kaldığımız her şeyi, hasretlik çektiğimiz herkesi şarkıları ile bizlere getiren Ahmet Kaya’nın o muhteşem şarkıları daima kulaklarımızda olmaya devam edecek. İsmi geçtiğinde derin anlamlarla süslü o cümleleri sıralanacak hemen kulaklarınızda. İç sızlatan sözlerinin dışında sizi oturup saatlerce düşündürecek cümleleri de bir solukta söylemiş bu güzel insan. O hep boncuktan kuş yapsın kondursun pencerelerimize.. İçtenlikle söylediği şarkıları hep aynı tatda kalsın, her seferinde başka duygular yaşatsın. Yüreğiyle söylediği şarkıları aşkımıza, sevdamıza, acılarımıza, arkadaşlığımıza eşlik etsin. Doruklara sevdalı yüreği ile, dağları titreten sesi ile Ahmet Kaya hep yaşasın.

Ceketini yağmurlara asan, en tehlikeli şiirleri okuyan Ahmet Kaya’nın o muhteşem sözlerinden bir haber olanları şöyle alalım; gelin bu sözleri yazan adamın hangi duygular içinde olduğunu siz de hissedin. Ahmet Kaya, iyi ki yaşadın ve iyi ki o güzel şarkıları yaptın. Ahmet Kaya’nın şarkılarında geçen o acımasız sözler;

‘Bir menekşe kokusunda seni aramak varya..’ cümlesinden başlamak istedik en önce. Bu cümlenin ağırlığını menekşenin kokusuz bir çiçek oluşundan anlayabilirsiniz. İçimizi kelime kelime dağlayan bu sözleri yazmak olağanüstü bir yetenek desek yeridir.

‘Yaprak döker bir yanımız, bir yanımız bahar bahçe’ cümlesi var birde. Güzel ülkemizin, dünyamızın iyi şeylere hasret olduğunu vurgulamıştır bu sözleriyle de.

‘Susmasan konuşsan, sesini duysam. Tutsam güzel yüzünü, bağrına bassam.’… Buram buram hasretlik kokan bir dize daha. Nasıl güzel anlatılır bir sevgi? derseniz eğer, kulaklarınızda bu sözler çınlasın.

‘Yorgunum..Çünkü yorgunluğumun yaşamak gibi bir anlamı var.’ Ahmet Kaya’nın şahane eserlerinden biri daha. Bir şarkı en fazla bu kadar derin anlam taşıyabilirdi.

‘Bu aşkın nüshası rüzgarlarda, aslı bende kalacak.’ İnsanı sarhoş eden, darmadağın yapan bu cümleyi kuracak ne yaşadın be adam.

‘Bizi zaman yenecek ve anılar kalacak.’ cümlesi çınlıyor hemen sonra kulaklarımızda. Dünyanın ne kadar yalan ve geçici olduğunu anlatmaya yeterli sanırım.

‘Kendine iyi bak beni düşünme, su akar yatağını bulur.’ Sadece ve sadece Ahmet Kaya’nın sesinden dinlenesi bu şarkı sözleri de bir o kadar naif, bir o kadar umut doludur.

‘Acı çekmek özgürlükse özgürüz ikimizde.’ Yüreğini baş kaldıran dizelere bölen adam, acıyı nede güzel anlatmışsın.

‘Doğum günün kutlu olsun mutlu ol senelerce. Sana boncuktan kuş yaptım konacak pencerene.’ Bu şarkıyı ve bu şarkının sözlerini de Ahmet Kaya’dan başkası sevdiremezdi
bizlere.

‘Vakitsiz hırstan mı, bahardan mı yoksa aşktan mı?’ Dinledikçe ağlatan bir şarkısı, iç parçalayan bir cümlesi daha. Böylesi içtenliği başka bir parçada bulamazsınız.

‘Şimdi iyi niyetlerimi bir bir yargılayıp asıyorum. Bu son olsun.. Bu son olsun!’ sözü şiirlerin en güzelidir. Her şarkısı, her sözü gibi bu da oturup saatlerce düşündürür insanı.

‘Hoşçakal gözümün nuru, hoşçakal. Hoşçakal canımın içi, hoşçakal.’ Bir veda havası var her bir kelimesinde. Fakat öyle bir veda ki hem aşık hem mecbur. Öylesine acımasız..

Ahmet Kaya Albümleri
Ağlama Bebeğim (albüm 1985)
Acılara Tutunmak (Albüm 1985)
An Gelir (Albüm 1986)
Başım Belada (1991)
Başkaldırıyorum (1988)
Beni Bul (1995)
Biraz da Sen Ağla (2003)
Dinle Sevgili Ülkem (2002)
Dokunma Yanarsın (1992)
Dosta Düşmana Karşı (1998)
Gözlerim Bin Yaşında (2006)
Hoşçakalın Gözüm (2001)
Kalsın Benim Davam (2005)
Koçero
Resitaller-1 (1989)
Resitaller-2 (1990)
Sevgi Duvarı (1990)
Tedirgin (1993)
Yıldızlar ve Yakamoz (1996)
Yorgun Demokrat (1987)
Ülkemde Son Turnem
İyimser Bir Gül (1989)
Şafak Türküsü (albüm 1987)
Şarkılarım Dağlara (1994)

Sanatçıya Ait Eserler

instagram web viewer instagram profile